Likya Yolu, üzerinde çok sayıda antik ve doğal güzellik bulunan , dünyanın en bilinen , en zorlu ve popüler yürüyüş parkurlarından biridir. Yolun başlangıcı Fetiye , sonu ise Antalya Beldibi olarak biliniyor. Bu yolu ilk kez 1999 yılında ingiliz gezgin Kate Clow yürümüş , yaklaşık 550 km uzunluğunda olan rotayı tek seferde yürümek için 25 ila 45 günlük bir takvim öngörülmekte. Oldukça zorlu ve yer yer tehlikeli olabilen bu yolu yürümek için antrenmanlı, hazırlıklı ve planlı olmak şart.

Dünyanın en bilinen 10 yürüyüş yolundan birisi olan ve Likya Yolu’nda seçebileceğiniz çok sayıda parkur var. Bunlar sırasıyla Ovacık, Faralya, Kabak, Alınca Bel, Gavurdağı, Xanthos, Kınık, Akbel, Patara, Kalkan, Sarıbelen, Gökçeören, Çukurbağ, Kaş, Limanağzı, Boğazcık, Üçağız, Çayağız, Myra, Finike, Karaöz, Adrasan, Çıralı, Tekirova, Roman Bridge, Göynük Yayla, Göynük, Hisarçandır, Çitdibi ve Geyikbayırı.

Bilinen parkurlardan başka her yıl Kate Clow Derneğinin üyeleri, yeni parkurlar da keşfedebiliyor. Dernek yeni parkur keşifleri yanında, sponsorların ve gönüllülerin desteği ile mevcut yolun bakımı da gerçekleştirilmekte.

Yol üzerinde konaklama için çok sayıda pansiyon, kamp ve otel olduğu gibi çadır ile konaklama da mümkün. Yolu yürümek için en uygun zamanlar Akdeniz’in zorlayıcı olabilen sıcakları nedeni ile ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır diyebiliriz….